shinel
15 بهمن 1401 - 12:59

۳۹ میلیون دلار محصولات کشاورزی از استان قزوین صادر شد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفت: در ۹ ماهه امسال ۳۵ هزار تن محصولات کشاورزی به ارزش ۳۹ میلیون دلار از گمرک استان قزوین به خارج از کشور صادر شده که ارزش این صادرات در قیاس با مدت مشابه سال قبل حدود ۸ درصد افزایش یافته است.

عزیزالله افضلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با اشاره به وضعیت صادرات محصولات کشاورزی استان در سال جاری اظهار داشت:‌ در 9 ماهه امسال 35 هزار تن محصولات کشاورزی به ارزش 39 میلیون دلار از گمرک استان قزوین به خارج از کشور صادر شده که ارزش این صادرات در قیاس با مدت مشابه سال قبل حدود 8 درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه این صادرات در 6 گروه کالایی مرتبط با بخش کشاورزی صورت گرفته است، گفت: میزان صادرات ما در حوزه صنایع تبدیلی یعنی صادرات محصولاتی مثل ماکارونی و فرآورده‌های سیب‌زمینی 27 هزار تن به ارزش 21 میلیون دلار بوده و صادرات این بخش 54 درصد ارزش کل صادرات حوزه کشاورزی استان را شامل شده است.

افضلی با ذکر اینکه 23 درصد ارزش صادرات ما مربوط به صادرات فرآورده‌های مرتبط با غلات بوده است، اضافه کرد:‌ در حوزه فرآورده‌های مرتبط با غلات مانند بیسکویت، شیرینی و غذای کودک 4 هزار تن کالا به ارزش 9 میلیون دلار از استان قزوین به سایر کشورهای جهان صادر شده است.

وی ادامه داد: همچنین صادرات محصولات لبنی حدود 15.4 درصد از ارزش صادرات بخش کشاورزی استان قزوین را به خود اختصاص داده است و در 9 ماهه سال جاری در مجموع 2 هزار تن محصولات لبنی به ارزش 6 میلیون دلار از گمرک استان قزوین به کشورهای مختلف جهان به ویژه کشورهای همسایه صادر شده است.

رئیس سازمان صمت استان قزوین همچنین از صادرات یک میلیون دلاری گل، گیاهان دارویی و خوراکی از استان خبر داد و گفت: در 9 ماهه امسال صادرات 500 تن گل، گیاهان دارویی و خوراکی به ارزش یک میلیون دلار از استان قزوین صورت گرفته است.

افضلی افزود: همچنین طی همین مدت 1000 تن خشکبار به ارزش یک میلیون دلار به خارج از کشور صادر کرده‌ایم و میزان صادرات محصولات حیوانی و صنایع وابسته مانند تن ماهی و تخم مرغ هم 500 تن به ارزش یک میلیون دلار بوده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1018365